miercuri, februarie 22, 2006

Suedia, campioana olimpica la hochei

Suedia a devenit duminica noua campioana olimpica la hochei pe gheata, dupa ce a invins in finala cu scorul de 3-2 echipa Finlandei. A fost un meci de un nivel tehnic foarte ridicat, o demonstratie de hochei, poate cea mai frumoasa partida a turneului.

Desi au fost condusi in prima repriza, suedezii au revenit si in restul meciului au aratat ca sunt mai buni. Eroul meciului a fost portarul Henrik Lundqvist, care in finalul jocului a facut minuni in poarta suedeza asediata de jucatorii finlandezi.

Suedia a pierdut doua meciuri pana in finala, cele jucate in fata Rusiei si Slovaciei, pentru echipa Finlandei insa, finala a fost primul meci pierdut, dupa ce a invins in sapte meciuri, iar in cinci nu a primit nici un gol!

Cehia a obtinut medaliile de bronz dupa ce sambata, in finala mica, a invins Rusia cu scorul de 3-0. Turneul masculin de hochei pe gheata de la aceasta editie a Olimpiadei a fost unul imprevizibil. Fosta campioana, Canada, mare favorita, impreuna cu SUA au parasit competitia in sferturi, pe cand echipele Slovaciei si Elvetiei au aratat ca pot deveni niste forte in hocheiul mondial.